Koty do adopcji
Psy do adopcji
Zostań domem tymczasowym
Pomóż pomagać
Dziękujemy

Tych, którzy wymarzyli sobie psa lub kota określonej rasy, ostrzegamy przed kupieniem „taniego” zwierzaka z pseudohodowli bądź tzw. „domowej hodowli”, która z reguły jest taką tylko z nazwy, przed kupowaniem na giełdach, targowiskach, przed wystawami i na portalach internetowych.
Zwierzę rasowe to wyłącznie zwierzę pochodzące z hodowli zarejestrowanej w Związku Kynologicznym, posiadające tatuaż i metryczkę. Tylko wówczas możemy mieć pewność, że kupujemy psa czy kota spełniającego kryteria hodowlane, bez chorób genetycznych, o cechach psychofizycznych typowych dla danej rasy, których rodzice żyją w godnych warunkach i pod dobrą opieką. Otrzymujemy książeczkę zdrowia szczeniaka czy kociaka z poświadczonymi pierwszymi odrobaczeniami i szczepieniami, możemy zobaczyć jego rodziców. Przy zakupie podpisujemy z hodowcą stosowną umowę.
Pseudohodowle, czyli niezarejestrowane rozmnażalnie, nie podlegają żadnej kontroli. Istnieją wyłącznie dla zysku. Maluchy „produkuje się” w nich jak najtańszym kosztem.
Zwierzęta, w tym ciężarne matki i młode, są karmione byle czym, często niedożywione, trzymane w skandalicznych warunkach, w brudzie, w klatkach, na uwięzi, bez kontaktu z człowiekiem, bez wybiegu. Suki będą kotki są rozmnażane dwa razy do roku, przy każdej cieczce czy rui, co szybko czyni z nich wyeksploatowane wraki.
Młode są zwykle nie odrobaczane ani nie szczepione, co w połączeniu ze złym żywieniem i nędznymi warunkami życia powoduje, iż są słabe, a więc podatne na niezwykle groźne choroby wirusowe psów i kotów (parwowirozę, nosówkę, panleukopienię). Choroby te rozwijają się szybko i gwałtownie – kupione pozornie zdrowe szczenię lub kocię po kilku dniach może zacząć mieć objawy śmiertelnej choroby.
Starsze, wyeksploatowane suki i kotki, które nie mogą już rodzić, są zwykle zabijane, wyrzucane na ulice, w najlepszym wypadku oddawane do schronisk.
W pseudohodowlach często ma miejsce chów wsobny, czyli krzyżowanie zwierząt blisko spokrewnionych, co skutkuje poważnymi defektami fizycznymi i psychicznymi potomstwa. Rozmnaża się też bez skrupułów zwierzęta agresywne.
Szczenięta i kocięta sprzedawane są potem na targowiskach i za pośrednictwem portali internetowych – serwis Allegro aż się roi od ogłoszeń psiaków i kociaków „rasowych, tylko bez rodowodu”. Niestety polskie prawo nie zabrania ani prowadzenia pseudohodowli, ani takiego handlu, a wielu ludzi kupuje w ten sposób zwierzęta w dobrej wierze, nie mając pojęcia, ile krzywdy i cierpienia kryje się za tym procederem. Dopóki zaś jest popyt, jest i podaż, póki są chętni na takie szczeniaki i kociaki, póty będą istnieć takie rozmnażalnie.

Zanim kupisz „rasowego” psiaka lub kociaka,
obejrzyj te filmy:

http://www.youtube.com/watch?v=ayI3I-SdRPc

http://www.tvn24.pl/2366317,12690,0,0,1,wideo.html
spójrz na te zdjęcia

http://www.stoppseudohodowcom.org/index.php/zdjecia-z-pseudohodowli/