Koty do adopcji
Psy do adopcji
Zostań domem tymczasowym
Pomóż pomagać
Dziękujemy

Fakty i mity o sterylizacji (kastracji) zwierząt

(źródło: www.chwiladlapupila.pl)

 

MIT 1

Suka musi choć raz mieć potomstwo.

FAKT 1

Nie ma żadnych medycznych powodów dla których suczka musi urodzić. Jest wręcz przeciwnie. Ciąża i poród powodują zmiany hormonalne, które w przyszłości sprzyjają ciąży urojonej. Ciąża i poród to olbrzymi wysiłek dla organizmu suczki, który może skończyć się dla niej tragicznie.

MIT 2

Sterylizacja skraca życie zwierząt.

FAKT 2

Jest wręcz odwrotnie! Kastrowane kocury i psy rzadziej zapadają na infekcje dróg moczowych, nie chorują na nowotwory jąder czy najądrzy. Suki i kotki wysterylizowane przed pierwszą cieczką są dużo mniej narażone na zachorowanie na nowotwory gruczołu mlekowego, a w późniejszym czasie zabezpieczone przed ropomaciczem (groźnym schorzeniem, którego leczenie opiera się właśnie o zabieg sterylizacji).

MIT 3

Moje kocięta i szczenięta są tak cudowne, że na pewno znajdzie się dla nich dom.

FAKT 3

Mimo, że wszystkie maluchy są śliczne, to nie ma wystarczającej liczby chętnych by je adoptować. Gdy tylko zaczną dorastać i sprawiać problemy wiele osób pozbywa się odpowiedzialności i oddaje je do schroniska. Około 70% psów i kotów trafiających do schronisk w Polsce nie znajduje nowego domu i do końca swojego życia przebywa za kratami schroniska.

MIT 4

Doświadczenie porodu poprawia charakter suki.

FAKT 4

Psy i koty, które poddano sterylizacji są stabilniejsze psychicznie, mniej dominujące i bardziej przywiązane do właścicieli.

MIT 5

Pies po kastracji staje się leniwy.

FAKT 5

Kastracja eliminuje włóczęgostwo, którego skutki bywają częstokroć tragiczne. Dwumetrowe ogrodzenie, czy ruchliwa ulica nie stanowią żadnej przeszkody dla psa, którego prowadzi instynkt. Taka wycieczka często kończy się wypadkiem komunikacyjnym, z którego bardzo rzadko nasz pies wychodzi bez szwanku.

MIT 6

Sterylizacja jest nienaturalna.

FAKT 6

To MY ludzie udomowiliśmy zwierzęta i jesteśmy za nie odpowiedzialni. Nie tylko za naszego psa czy kota ale także za ich dzieci oraz dzieci ich dzieci. Miliony zwierząt co roku umiera z powodu głodu, chorób, braku właściwej opieki. Ślepe mioty są w bestialski sposób zabijane albo porzucane na śmierć z głodu lub wychłodzenia w lesie czy parku miejskim. Czy naturalne jest leczenie zwierząt? Czy naturalne są szczepienia? Czy naturalne jest życie i śmierć w schronisku? Sterylizacja jest w tym wypadku najlepszym NIENATURALNYM rozwiązaniem!

MIT 7

Zabieg sterylizacji jest ryzykowny.

FAKT 7

Zabiegi te przeprowadzane są przez lekarzy weterynarii. Środki używane do narkozy są bezpieczne i dobierane indywidualnie do każdego zwierzaka. Po dziesięciu dniach zapominamy, że nasze zwierzę miało jakikolwiek zabieg.

MIT 8

Nie wysterylizuję suczki bo tak fajnie jest mieć szczeniaki.

FAKT 8

Chcesz zaspokoić swój instynkt macierzyński? Zapraszamy do najbliższego schroniska. Tam zawsze znajdą się zwierzaki, które potrzebują pieszczot i czułości. Przyda się każda para rąk!