Darmowy Program PIT dostarcza Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych w ramach projektu PITax.pl dla OPP
1.5 procent przekaż Fundacja Głosem Zwierząt

Pomóż pomagać

spinka24
26 sierpień 2014r.

Zwracamy się z ogromną prośbą o pomoc dla niepełnosprawnej kotki Spinki, która w swojej drodze do odzyskania części sprawności traci właśnie swój domek tymczasowy.
Dla tych, którzy nie pamiętają:
Spinka urodziła się latem 2013r. i wraz ze swoją mamą była dokarmiana przez mieszkańców osiedla. 6 grudnia znaleziono ją leżącą bezwładnie na ziemi. „Tył” kotki był całkowicie bezwładny. Karmiciele zabrali ją do najbliższego weterynarza, który stwierdził zapalenie mięśni i podał antybiotyki.
Kiedy po tygodniu stwierdzili, że nie ma żadnej poprawy, zawieźli kotkę do innej kliniki. Tam zrobiono kotce rtg kręgosłupa. Stwierdzono uszkodzenie jednego z kręgów piersiowo- lędźwiowych i ucisk na rdzeń kręgowy. Przeprowadzony został zabieg dekapitacji kręgu, jednak ze względu na długi czas jaki minął od urazu, kotka nie odzyskała władzy w kończynach miednicznych. Mimo to lekarz neurolog stwierdził zachowanie czucia bólu głębokiego i dał nadzieje na przywrócenie kotki do pełnej lub choćby częściowej sprawności tylnych łap. Spinka reaguje na bodźce dotykowe którym poddawane są jej tylne łapki (delikatne kłucie, uciskanie) – wówczas gwałtownie cofa kończyny.
Dzięki apelowi w internecie znaleźli się wspaniali opiekunowie tymczasowi, którzy przyjęli Spinkę i codziennie troskliwie się nią zajmowali przez te kilka miesięcy, kotka codziennie poddawana była rehabilitacji (ćwiczenia oraz masaże zalecone przez zoofizjoterapeutkę), a od połowy czerwca zaczęła uczęszczać na ćwiczenia na bieżni w gabinecie rehabilitacji dla zwierząt. Ćwiczenia na bieżni przynoszą widoczną poprawę. Mięśnie kotki stały się zdecydowanie silniejsze, ona sama dłużej utrzymuje równowagę, potrafi przez kilkanaście sekund stać o własnych siłach.
Niestety, opiekunowie kotki nie są w stanie dłużej zajmować się kotką. Opieka nad nią zaczęła przerastać ich czasowo.
Kotka wymaga codziennej, troskliwej opieki. Przynajmniej dwa razy dziennie musi być poddawana rehabilitacji (min. 30 min). Według specjalistów, jest szansa, że znów nauczy się chodzić – w tym celu konieczne są ćwiczenia na bieżni, ok. 30 min dziennie.
Spinka musi mieć wyciskany pęcherz moczowy, ponieważ w przeciwnym razie przyplątują się ostre zapalenia dróg moczowych. Kotka z powodu braku ruchu miewa także problemy z wypróżnianiem, dlatego wymaga również masowania brzuszka ok. 2 razy dziennie. Prawie codziennie niezbędna jest też kąpiel wraz z suszeniem.
Fundacja Głosem Zwierząt pokryje wszystkie koszty związane z kotką.
Prosimy, wręcz błagamy, o pomoc.
Nie prosimy o pieniądze, prosimy o człowieka, o czas, o uczucie, o szansę dla kota.
Prosimy nie piszcie „pomogłabym, ale…”, my też byśmy pomogłby gdyby nie setka innych bezdomnych zwierząt, którymi się zajmujemy, praca i nasze prywatne zwierzaki. Prosimy o pomoc realną, o udostępnianie, na Poznań, na Polskę.
Z góry dziękujemy.
FGZ

>>Więcej o SPINCE