Fundacja Głosem Zwierząt przekaż 1%
Pomóż pomagać
Dziękujemy
Darmowy Program PIT dostarcza Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych w ramach projektu PITax.pl dla OPP

Coroczna rzeź karpi17 grudnia 2016 r.

Apelujemy jak co roku – przeżywaj chrześcijańskie święta bez męczenia zwierząt!
Krwawa tradycja mordowania karpia jest okrucieństwem w stosunku do zwierząt. Nie buduj rodzinnych świąt na krzywdzie innych.

Czy wiesz, że…

– Ryby mają bardzo dobrą pamięć i uczą się na własnych doświadczeniach. Wyróżniają się również charakterem, niektóre są bardziej odważne i ciekawskie, inne nieśmiałe i pasywne – i są w stanie rozpoznać członków własnej ławicy.

– Karpie mają doskonały zmysł słuchu i reagują na każdą, nawet subtelną wibrację, dzięki czemu mogą na czas wyczuć niebezpieczeństwo. Mogą posmakować pokarm bez wkładania go do ust dzięki kubkom smakowym znajdującym się na ich ciele. Możemy sobie tylko wyobrażać jak smakuje krew współtowarzysza, gdy jesteśmy na wpół uduszeni w przepełnionym zbiorniku…

– Badania naukowe dowodzą, że ryby cierpią z powodu strauchu i gdy przewidują ból. Co czują noszone w siatkach po hałaśliwych marketach?

– Ryby potrafią się uczyć, współpracować ze sobą, rozwiązywać pokojowo konflikty, przechowywać wspomnienia i tworzyć mapy przestrzenne terenu w swoim umyśle.

„Ludzie wydają się uważać, że ryby nie czują bólu, ponieważ nie krzyczą, ale jest to całkowicie błędne przekonanie. Zarówno anatomicznie i psychologicznie, układ bólowy jest praktycznie taki sam u psów, kotów i ludzi” prof. Andrzej Elżanowski (zoolog).

Spójrz na to zdjęcie z marketu. Czy ryby wystraszone, próbujące złapać oddech, walczące o życie ze współtowarzyszami, przebywające w hałaśliwym markecie, a jeśli dożyją – w siatce noszone na parkingu, oddają ducha Świąt…?