Fundacja Głosem Zwierząt przekaż 1%
Pomóż pomagać
Dziękujemy
Darmowy Program PIT dostarcza Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych w ramach projektu PITax.pl dla OPP

Jesteśmy rzetelną organizacją11 grudnia 2016 r.

Niedawno przeszła po naszej fundacji, jak słoń po mrówce, kontrola z Urzędu Wojewódzkiego. Kontrola trwała bite 2 tygodnie w godzinach od 8:00 do 16:00 czyli w w godzinach, w których powinnyśmy pracować. Dla Urzędów nie ma znaczenia, że organizację prowadzą wolontariusze w wolnym czasie. Kontrola wymagała przygotowań przed i poprawek w trakcie, więc w zasadzie przez jakieś 4 tygodnie fundacja była sparaliżowana, gdyż do późnych godzin nocnych siedziałyśmy w papierach.
Nasza Prezes Alicja towarzyszyła kontrolerom niemalże cały czas, gdyż takie są wymogi kontroli by kontrolerzy nie zostawali sami z naszymi dokumentami.
Wolontariusze na bieżąco pomagali, udzielali wyjaśnień, uzupełniali dokumenty.
Ogromny wysiłek, lata rzetelnej pracy, skrupulatność i poświęcenie przyniosło nam pozytywny finał 🙂
Jesteśmy organizacją rzetelną i przejrzystą i pomyślnie przeszłyśmy kontrolę!
Mam trochę dokumentów do uzupełnienia, drobne wychwycone błędy to np:. źle sformułowany opis faktury, niedoprecyzowanie czy dany koszt został poniesiony z finansów własnych organizacji czy z 1% itd., ale są to drobnostki, które jesteśmy w stanie naprawić i wykazać.

Prowadzenie fundacji to koszmarna papierologia. Wiecie, że każdy dar, który od Was otrzymujemy, każda zbiórka, musi zostać zaprotokołowana protokołem wejście i wyjścia? Czy wiecie, że każda zbiórka finansowa wymaga późniejszego przechowywania identyfikatorów wolontariuszy, którzy ją przeprowadzali by można było je okazać w razie kontroli? Czy wiecie, że prowadzimy skomplikowaną księgowość dla kilku kont? (tu wielki ukłon dla naszej kochanej księgowej Pani Danusi ♥) Czy wiecie, że zatrudniamy na etat Mecenasa, który prowadzi nasze sprawy sądowe? Niestety, ponieważ robimy to wszystko w czasie wolnym, brakuje czasu by wszystko tu Wam opisywać.

Niemniej jednak, pragniemy się pochwalić, jako jedyna ze znanych nam fundacji przeszłyśmy już kontrolę z Urzędu Skarbowego, z Urzędu Wojewódzkiego, a ostatnio zaliczyłyśmy obowiązkowe szkolenie zakresu przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowania terroryzmu na zlecenie Ministerstwa Finansów.
Wniosek: ktoś nas chyba nie lubi skoro ciągle nas kontrolują 😉

Ale to nic!
Ważne jest dla nas to, że przechodzimy te testy, że możemy śmiało powiedzieć – możecie nam zaufać ♥