Fundacja Głosem Zwierząt przekaż 1%
Pomóż pomagać
Dziękujemy
Darmowy Program PIT dostarcza Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych w ramach projektu PITax.pl dla OPP

sylwester31 grudnia 2016 r.

Musimy pamiętać o tym, że zwierzęta mają dużo bardziej wyostrzony słuch niż ludzie i one wybuch petardy odczuwają jako fizyczny ból. Jak więc pomóc naszym zwierzakom?

1. Pozwólmy im schować się tam, gdzie czują się najbezpieczniej, ale nie zamykajmy ich nigdzie na siłę. Niech same wybiorą gdzie czują się bezpiecznie. Psy żyjące na dworze należy zaprosić do domu.

2. Zamknijmy okna, spuśćmy żaluzje, zostawmy im ulubione zabawki.

3. Włączmy muzykę lub telewizor, żeby zagłuszyć hałasy.

4. Nie użalaj się, nie zachowuj się nienaturalnie. Użalając się nad zwierzakiem wzmagasz jego poczucie strachu, upewniasz go w przekonaniu, że dzieje się coś czego należy się bać.

5. W ciągu dnia zabierzmy psa na spacer, niech, przed wybuchem fajerwerków, załatwi swoje potrzeby i trochę się zmęczy by spał w nocy.

6. Jeśli myślicie o podaniu psu środków uspakajających, koniecznie skonsultujcie tę decyzję z lekarzem weterynarii. Popularne środki uspakajające typu sedalin wpływają na motorykę zwierzęcia, lecz pies boi się tak samo – jedynie nie może się ruszyć.

Niestety, nie tylko zwierzęta domowe boją się w Sylwestra. Zdecydowanie gorzej hałasy znoszą te wolno żyjące. Boją się też zwierzęta w zoo – boją się żyrafy, boją się niedźwiedzie, boją się zwierzęta w schronisku poznańskim, boi się ptactwo – dzikie kaczki, sowy, na wsi boi się zwierzyna dzika – lisy, dziki, sarny, boją się psy łańcuchowe – szarpią się ze strachu na łańcuchach, boją się psy kojcowe. Co roku sylwester zbiera żniwo w postaci martwych, okaleczonych i zagubionych zwierząt.

Po prostu nie strzelaj!