Fundacja Głosem Zwierząt przekaż 1%
Pomóż pomagać
Dziękujemy
Darmowy Program PIT dostarcza Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych w ramach projektu PITax.pl dla OPP

sterylizacja5 marca 2017 r.

Są bardziej skuteczne metody zapobiegania ciąży, niż ta na zdjęciu… Mamy wiosnę, więc o sterylizacji kotów słów kilka.:)

Zaczął się marzec, wyszło słońce, dni są coraz dłuższe, a koty poczuły romantyzm w powietrzu. Tysiące kocurów, z poświęceniem widocznym na zdjęciu szukają partnerki. Ponieważ w Polsce zjawisko kotów bezdomnych, wolno żyjących i niesterylizowanych-wychodzących jest szalenie powszechne, kocury nie mają najmniejszych problemów z ich znalezieniem. Każdej wiosny więc rodzą się miliony wolno żyjących, bezdomnych i domowych kociąt. Znacznie więcej niż powinno, w związku z czym zdecydowana większość z nich zginie. Część umrze z powodu chorób, wirusów, część z głodu, część rozszarpana przez psy i dzikie zwierzęta, część z powodu wypadków, część z ręki okrutnego człowieka. Duża część oswojonych bezdomnych trafi do schroniska, gdzie jedynie część doczeka domu, pozostała część go nie doczeka. Ta część, która urodzi się w domach prywatnych i której opiekunowie znajdą nowe domy, zabiorą domy tym, które w schroniskach od lat na nie czekają. Piszemy „część, tysiące, miliony” bo nie znamy dokładnych danych i statystyk. Jednakże 6 lat działania w fundacji pokazuje nam, że są to zastraszająco duże, niepotrzebne liczby, z którymi musimy się na co dzień mierzyć.

Właśnie dlatego w Polsce od 10 lat marzec jest miesiącem promocji sterylizacji i kastracji zwierząt. W jaki sposób sterylki są promowane? Wszystko dzięki uprzejmości gabinetów weterynaryjnych wspierających ideę swoim uczestnictwem w akcji obniżenia cen sterylizacji w tym miesiącu. Ceny są przynajmniej o połowę niższe. Na stronie akcjasterylizacji.pl znajdziecie listę gabinetów, które biorą udział w akcji – zachęcamy!

Pomijając względy zwalczania bezdomności – dlaczego warto sterylizować?

U kocurów:
– eliminuje ryzyko rozwoju raka jąder,
– wykastrowane kocury przejawiają dużo mniej zachowań terytorialnych, nie znaczą terenu w domu, a ich mocz nie ma tak intensywnego zapachu,
– w przypadku posiadania kilku kocurów, te wykastrowane będą przejawiać mniejszą agresję wobec siebie,
– kocury stają się bardziej łagodne,
– te wychodzące trzymają się bliżej domu,

U kotek:
– wyklucza możliwość rozwoju nowotworu jajników,
– zmniejsza ryzyko wystąpienia nowotworu trzonu macicy,
– wyklucza uciążliwe rujki, podczas których kotka przez mniej więcej tydzień miauczy wniebogłosy i znaczy teren,
– zmniejszenie ryzyka wystąpienia nowotworów gruczołów sutkowych u samic sterylizowanych już w młodym wieku.
– zapobieganie ropomaciczu – bardzo powszechnej, często śmiertelnej, choroby kotek niesterylizowanych,

Ponadto, sterylizacja/kastracja zmniejsza ryzyko mieszania się genów wśród rodzeństwa (powszechne zjawisko wśród kocich stad), a co za tym idzie pogorszeniu kondycji zdrowotnej przyszłych pokoleń.

No to co? Ktoś jeszcze nieprzekonany? 🙂