Fundacja Głosem Zwierząt przekaż 1%
Pomóż pomagać
Dziękujemy
Darmowy Program PIT dostarcza Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych w ramach projektu PITax.pl dla OPP

wyzsze kary za znecanie sie20 kwietnia 2017 r.

11 kwietnia Rada Ministrów zaakceptowała projekt ustawy przygotowanej w Ministerstwie Sprawiedliwości, który zaostrza kary za bestialskie traktowanie zwierząt. To krok w dobrą stronę, aczkolwiek nie łudzimy się… ustawa o ochronie zwierząt jest delikatnie mówiąc niedoskonała. Zawiera nakazy, zakazy, a nic nie mówi o egzekwowaniu. I tym sposobem mamy martwe prawo, rozszerzane o kolejne nieegzekwowalne punkty.

– Zakaz trzymania psów na łańcuchach dłużej niż 12h na dobę? MIT. Wystarczy się przejść po pierwszej lepszej wsi i pozaglądać wgłąb podwórek.

– Obowiązek uchwalenia przez gminy programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi i jego wdrożenia zarówno na rzecz psów, jak i kotów? MIT. Same możemy wskazać palcem gminy naokoło Poznania, które programu nie realizują. A co dopiero gdzieś głębiej w Polsce? 🙁

– Nakaz by oskarżony wpłacił odszkodowanie na rzecz organizacji pro-zwierzęcej? MIT. Z reguły są to ludzie niewypłacalni. Nigdy w historii naszej działalności żadna zasądzona kara nie została wpłacona na konto FGZ.
Itd. itp.

Wysokie kary byłyby fajne, gdyby były zasądzane. Obecne prawo, bez tych zmian, również daje możliwość wsadzenia oprawcy do więzienia, ale sądy z tego prawa nie korzystają. Niska szkodliwość społeczna czynu itd…

Reasumując, dobra wiadomość, a jakoś nie cieszy. Oby w praktyce okazała się być zmianą na lepsze.

Przejdź do artykułu >>