Fundacja Głosem Zwierząt przekaż 1%
Pomóż pomagać
Dziękujemy
Darmowy Program PIT dostarcza Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych w ramach projektu PITax.pl dla OPP

11 lutego 2020 r.

Pewnie większość z Was słyszała, że na tegorocznej gali Oscarów Joaquin Phoenix wygrał statuetkę za rolę w filmie Joker. Nie było to żadne zaskoczenie – Phoenix był pewniakiem za brawurowe odegranie pierwszoplanowej roli.

Jednak to Joaquin zaskoczył wszystkich gdy odbierając nagrodę wygłosił poruszającą mowę, którą tu Wam dziś wklejamy, ku wspólnej refleksji.

Dla tych, którzy nie są biegli w języku angielskim wstawiamy kilka cytatów:

„Zastanawiałem się nad niektórymi niepokojącymi problemami, z którymi wspólnie się borykamy. Może się wydawać, że walczymy o różne cele – mówił z przejęciem. – Niezależnie od tego, czy mówimy o nierówności płci, rasizmie, prawach mniejszości seksualnych, etnicznych czy prawach zwierząt, mówimy tak naprawę o walce z niesprawiedliwością. O walce z przekonaniem, że jedna płeć, jedna rasa, jedna orientacja seksualna, czy jeden gatunek może dominować, kontrolować i wykorzystywać bezkarnie inne.”

„Jesteśmy egoistami, przekonanymi, że stanowimy centrum wszechświata. Rabujemy więc naturę, wykorzystując jej zasoby naturalne. Czujemy, że możemy w sztuczny sposób zapłodnić krowę, a kiedy rodzi, zabieramy jej dziecko, mimo że trudno nie zauważyć jej krzyku i cierpienia. Potem zabieramy jej mleko i wlewamy sobie do kawy i płatków. Myślę, że boimy się zmiany w swoim życiu, ponieważ uważamy, że będziemy musieli coś oddać albo poświęcić.”

Dobrego dnia.