Darmowy Program PIT dostarcza Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych w ramach projektu PITax.pl dla OPP
1.5 procent przekaż Fundacja Głosem Zwierząt
Dziękujemy

11 maja 2021 r.

Sarabi trafiła do nas z działek około miesiąc temu. Zgłoszenie od karmicielki mówiło „kotka chudnie, nie chce jeść, przyjmuje pozycje bólowe”. Wiedzieliśmy, że w 2019 roku kicia miała stwierdzone zapalenie trzustki, wątroby i dróg żółciowych, podleczona trafiła z powrotem na działki, czuła się dobrze, aż do teraz…

Na początku kwietnia trafiła do weterynarza, badanie krwi, usg – powiększona śledziona, wątroba, podwyższony parametr tarczycy oraz w lewym śródbrzuszu sporej wielkości twór (4-5 cm; średnica ok 3 cm), uciskający na okrężnicę. Podejrzenia chłoniaka. Konsultacja u chirurga, kolejne usg – znaleziono dwie zmiany – jedna ok 2,4 x 1,5 cm umiejscowiona przednio i dogrzebietowo od pęcherza, druga duża ok 3,7 x 2,7 cm umiejscowiona za lewą nerką w lewym śród i tyłobrzuszu. Obydwa twory powstały w wyniku nieprawidłowo przeprowadzonej w przeszłości sterylizacji – pozostała część kikuta macicy oraz część lewego jajnika, która obrosła wartwą tkanek.

Sarabi jest już po operacji, obydwa twory udało się usunąć, próbki wysłano do badania histopatologicznego, czekamy niecierpliwie na wyniki. Koteczka czuje się zdecydowanie lepiej, szwy już zdjęte, apetyt dopisuje, jest jeszcze wrażliwa w tylnej części ciała, ale obserwujemy, być może jest to jeszcze bolesność po operacji.

Sarabi jest nadal na karmie gastro i lekach wspomagających wątrobę i trzustkę, na szczęście ponowne badanie nie potwierdziło nadczynności tarczycy – za jakiś czas parametr do kontroli.
Koteczka ma ok 12 lat, jest kochaną gadułą i ma zadatki na kociego kanapowca, bardzo lubi głaski, sama się o nie doprasza, zaczepia łapką przez kratki klatki. Sarabi prosi o dom tymczasowy albo stały, chciałaby spędzić kocią emeryturę w domku, na ciepłej kanapie, przytulona do człowieka.
Na działkach kotka miała imię Kicia, u nas zostało ono zmienione na Sarabi – imię lwicy z bajki „Król Lew”, z racji swojej lwiej urody 🙂