Darmowy Program PIT dostarcza Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych w ramach projektu PITax.pl dla OPP
1.5 procent przekaż Fundacja Głosem Zwierząt
Dziękujemy

17 lutego 2022 r.

Z okazji Światowego Dnia Kota przygotowaliśmy dla Was garść ciekawostek o naszych mruczących przyjaciołach. Przeczytajcie i dajcie znać czy wiedzieliście wszystko?
 1. Koty mruczą nie tylko gdy są zadowolone. Przywykliśmy myśleć, że mruczący kot to szczęśliwy kot. Nie zawsze! Koty mruczą też gdy są chore i obolałe. Mruczenie ma dla kotów właściwości uspakajające i samoregenerujące.
 2. Koty nie powinny pić mleka. Koci organizm źle toleruje krowie mleko, które im po prostu szkodzi. Zamiast mleka, podawaj kotu wodę lub specjalne mleko dla kotów.
 3. Każdy kot ma inny nos. Koci nos jest jak u ludzi linie papilarne. Każdy nos jest niepowtarzalny!
 4. Koty mają trzecią powiekę. Służy głównie ochronie i oczyszczaniu oka. Gdy trzecia powieka nachodzi na kocie oko jest to sygnał, że kot najprawdopodobniej choruje i warto wybrać się do lekarza – w ten sposób poznajemy stan zapalny toczący się w kocim organizmie.
 5. Koty nie są ani wredne, ani złośliwe. Błędem jest przypisywanie kotom cech ludzkich – koty takich cech nie posiadają. Jeśli błędnie odczytujesz kocie zachowanie jako złośliwe, kot najprawdopodobniej coś tym zachowaniem sygnalizuje – najczęściej albo dyskomfort psychiczny lub zdrowotny.
 6. Koty, tak jak psy, potrafią uczyć się sztuczek! Nie widzę jednak większego sensu w ich wykonywaniu. Psa cieszy chęć wykonywania poleceń człowieka, kot wykonuje je tylko wtedy, gdy dostrzega w nich korzyść dla siebie.
 7. Koty pocą się łapami! Spocony kot ma wilgotne opuszki łap, nie futro.
 8. Zabawa laserem nie jest dla kota dobra. Kot to łowca, jednakże w jego naturze nie leży długie bieganie za ofiarą. Koci atak jest szybki, obliczony na kilka skoków i powinien zakończyć się złapaniem ofiary. Laserka kot nie złapie, a więc nakręcanie go by bezcelowo biegał za laserkiem, którego nie może złapać nie jest najlepsze dla jego psychiki. Lepiej pobawić się myszką na wędce, którą kot może fizycznie złapać.
 9. Obroża z dzwoneczkiem nie służy kotu. Kot ma wyjątkowo czuły słuch. Dzwoneczek poruszający się na jego szyi w trakcie chodzenia działa negatywnie na system nerwowy kota.
 10. Wbrew temu, co mówią strażacy wołani do kota tkwiącego na drzewie – kot sam nie zejdzie w dół. Ogranicza go kształt pazarów, który pozwala na sprawną wspinaczkę w górę, ale nie w dół. Jedyny sposób na zejście dla kota to jest mniej lub bardziej kontrolowane spadanie.
 11. Koty potrafią wrócić na swój teren w promieniu około 10 km. W jaki sposób orientują się w terenie? Czytają pole magnetyczne ziemi.
 12. Kot miauczy do Ciebie. Dorosłe koty nie miauczą między sobą. Miauczą do człowieka. Robią to, by osiągnąć jakiś cel – byś poświęcił im uwagę, byś je nakarmił, wypuścił na dwór. Koty szybką uczą się na jakie dźwięki reagujesz i sprytnie to wykorzystują! WNIOSEK: To nie my tresujemy kota, a kot nas!
Dziś o 9:45 będziemy opowiadać o kotach na antenie TVP3 Poznań, a w sobotę będziemy cały dzień kwestować i promować adopcje w galerii handlowej King Cross Marcelin.

A Wy świętujecie?