Darmowy Program PIT dostarcza Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych w ramach projektu PITax.pl dla OPP
1.5 procent przekaż Fundacja Głosem Zwierząt

Pomóż pomagać

22 grudnia 2022 r.

Czekaliśmy na ten REPORTAŻ PONAD ROK!

A dokładnie od kiedy zupełnie przypadkowo nasi wolontariusze spotkali w galerii handlowej aniołka zbierającego pieniądze na schronisko, którym opiekujemy się od 10 lat, a my o tej zbiórkę nic nie wiedzieliśmy (nie ma w tym nic złego! po prostu sprawa nas zaciekawiła). Zaczęliśmy drążyć i okazało się, że za zbiórką stoi założona kilka miesięcy wcześniej organizacja z Gdańska, która zatrudnia hostessy do zbiórek na różne cele. Akurat, przypadkiem, trafiło między innymi na nasze schronisko.

Na stronie widniała informacja o zbieraniu 1% (zbierać 1% mogą jedynie OPP z dwuletnim stażem – już tej informacji nie ma na ich stronie) oraz o tym, że celem statutowym organizacji jest zbieranie pieniędzy na potrzebujących… ludzi i zwierzęta.
W tym roku aniołki są znów w centrach handlowych. W Galerii Mallwowej w Skórzewie, zapytane na co zbierają, odpowiadają, że „jeszcze nie wiadomo, cel nie został jeszcze wybrany, ale na pewno jakieś biedne schronisko”…

Co w tym niepokoi?

Poza szeregiem takich niedociągnięć – dysproporcja kosztów w stosunku do kwoty przekazywanej na wybrany cel.
Coraz częściej jest tak, że zgłaszane przez fundacje koszty prowadzenia zbiórek są wyolbrzymione i pokrywają wynagrodzenia zarządów fundacji i pracowników. Jeśli uzbiera się cokolwiek ponad zadeklarowaną kwotę kosztu zbiórki, to te środki trafiają na dany cel charytatywny. Niestety, gdy każdy aniołek przychodzi do pracy, ciężko tu mówić o wolontariacie, a w ten sposób te „charytatywne firmy” się przedstawiają.
I kolejne „niestety” – to jest w Polsce całkowicie legalne.
Nie ma żadnego rozgraniczenia pomiędzy fundacjami, które na zbiórkach zarabiają i tymi, które pomagają w ramach nieodpłatnego wolontariatu.

Dziękujemy Redaktor Martynie Aftyce z TVN UWAGA! , która rok zbierała materiały, by ujawnić ten proceder.

To tak na prawdę czubek góry lodowej szarej strefy wokół zbiórek publicznych w Polsce dlatego prosimy, SPRAWDZAJCIE KOGO WSPIERACIE.
Zbiórki publiczne rejestrowane są tutaj:
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji odpowiada za ich rozliczanie. Ale jak jest w praktyce?

Obejrzyjcie ten 10 minutowy reportaż i udostępniajcie.

Jak to było? „KAŻDY CHCE ZAROBIĆ…”