Darmowy Program PIT dostarcza Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych w ramach projektu PITax.pl dla OPP
1.5 procent przekaż Fundacja Głosem Zwierząt

4 lutego 2023 r.

POSZUKUJEMY DOMU DLA BURSZTYNKA! Pod koniec stycznia do Schroniska w Dopiewie trafił kot. Z uwagi na swoje rude futerko otrzymał imię Bursztynek. Bursztynek okazał się bardzo przyjemnym kotkiem. Lubi się tulić i barankować. Jestem kotem niekastrowanym, więc nie wiadomo czy wcześniej miał dom, możemy się domyślać, że miał…
Okazało się, że jest nosicielem wirusa nabytego niedoboru immunologicznego, co powoduje, że czeka go życie w klatce, bez możliwości kontaktu z innymi kotami, by ich nie zaraził. Niestety ten wirus jest nieuleczalny i zdrowe koty poprzez krew mogą się zarazić np. wylizywanie ran. Zakażone na FIV koty mogą przejawiać objawy choroby w różnym czasie od kontaktu z wirusem. Czasami objawy pojawiają się tydzień po zakażeniu, czasami po kilku latach lub nawet w ogóle mogą nie wystąpić. Zakażenie FIV cechuje długi okres latencji (faza bezobjawowa). Zakażone koty FIV zazwyczaj nie wykazują objawów przez kilka lat, a u niektórych choroba nie rozwija się nigdy. Większość objawów klinicznych związana jest z obniżeniem odporności. U kotów zakażonych FIV nawracają różne infekcje, szczególnie te, w których przebiegu występują objawy ze strony przewodu pokarmowego i oddechowego. Koty zakażone FIV powinny być objęte regularnym nadzorem weterynaryjnym (co 6 miesięcy), obejmującym standardowe badania biochemiczne, hematologiczne i kontrolę masy ciała. Zasadnicze znaczenie ma szybkie i dokładne rozpoznanie wtórnych chorób. Należy również dbać o to, by kot nie miał kontaktu z innymi zwierzętami, zwłaszcza kotami – nie tylko ze względu na ryzyko zarażenia FIV, lecz także po to, by nie narażać pupila na infekcje. Zwierzę może mieszkać z innym kotem chorym na FIV.
Sami widzicie, jak niewielkie szanse na adopcje lub chociaż fajne życie w kociarni ma Bursztynek. Bardzo prosimy o odpowiedzialny dom, nawet tymczasowy. Nie chcemy by zmarniał w klatce ten młody kot. Zobaczcie to spojrzenie pełne nadziei.
Masz możliwość przygarnięcia kota, to wypełnij ankietę:
Może chcesz mu dać dom na zawsze to wejdź tutaj:

Więcej o Bursztynku możecie przeczytać TUTAJ.