Darmowy Program PIT dostarcza Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych w ramach projektu PITax.pl dla OPP
1.5 procent przekaż Fundacja Głosem Zwierząt

Pomóż pomagać

Zastanawiasz się czy przygarnięcie zwierzęcia ze schroniska to dobry pomysł? Boisz się komplikacji i dodatkowych problemów? Nic bardziej mylnego! Poniżej tylko kilka zalet adopcji:

  • Nasi podopieczni są pod opieką weterynaryjną – większość zwierząt przeznaczonych do adopcji jest zdrowa, zaszczepiona, zachipowana, odrobaczona, wykastrowana, posiada testy na FIV i FeLV (w przypadku kotów) i książeczkę zdrowia.
  • Nie dostaniesz „kota w worku” – są tacy podopieczni, którzy są schorowani, wymagający kontynuacji leczenia bądź specjalistycznej karmy, jednak nigdy nie ukrywamy tych faktów podczas rozmów adopcyjnych. Wszyscy nasi podopieczni przebywają pod ciągłą opieką weterynaryjną oraz pod czułym okiem wolontariuszy, często fachowców z zakresu behawiorystyki.
  • Znamy nieco charakter zwierzaka – członkowie fundacji odpowiedzialni za adopcję konkretnego zwierzęcia dobrze znają jego temperament, usposobienie, zalety i wady. Wiedzą, jak zachowuje się w wielu sytuacjach, co lubi, a czego się boi. Dzięki tej wiedzy i doświadczeniu są w stanie pomóc potencjalnym nowym opiekunom w podjęciu dobrej decyzji, która uszczęśliwi zarówno ich jak i zwierzaka.
  • Nie pobieramy opłat – jeśli adoptujesz od nas psa lub kota nie musisz ponosić opłat za adopcję. Wsparcie finansowe fundcji jest dobrowolne. W wyprawkę jednak każdy nowy opiekun zaopatrza się indywidualnie. Często zwierzak od nas trafia do domu z jakąś swoją zabawką/kocykiem, na którym ma swoje zapachy. Zależy nam, aby zminimalizować stres podczas przeprowadzki.
  • Zyskujesz przyjaciela – „Możesz zgromadzić przeróżne skarby, ale najcenniejszym jest prawdziwy przyjaciel”, św. Jan Chryzostom

Jak adoptować?

Nasi podopieczni są w różnym wieku i każdy z nich ma inne potrzeby. Proces adopcyjny składa się z kilku prostych kroków i ma na celu znalezienie naszym psom/kotom najlepszego z możliwych domów, skojarzenie właściwego zwierzęcia z odpowiednimi ludźmi. Nie jest sztuką znalezienie zwierzakowi domu – sztuką jest znalezienie mu DOBREGO domu, w którym będzie szczęśliwy i kochany.

Poniżej znajdziesz informacje:

  • jak wygląda u nas adopcja
  • jakie warunki warto, abyś spełnił
  • linki do ankiet przedadopcyjnych na psa i kota (znajdziesz je również na profilu danego podopiecznego)

Jeśli wyślesz do nas maila z ankietą i nie otrzymasz odpowiedzi – przypomnij się. Odpisujemy na każdego maila, nawet jeśli jest to odmowa.

adopcja-psa-kota-3-kroki

Nie każdy pies czy kot będzie się nadawał do każego domu: innego towarzysza oczekuje młoda rodzina z dziećmi, innego starsza osoba, ludzie bardzo aktywni bądź wprost przeciwnie – ceniący sobie spokój i powolny rytm życia. W tym celu zalecamy wypełnienie ankiety przedadopcyjnej, na podstawie której możemy poznać Państwa oczekiwania względem psa czy kota oraz zweryfikować warunki jakie są Państwo w stanie zapewnić naszym podopiecznym.

Adopcja psa lub kota do domu, w którym są dzieci: szczególną rozwagę przy podejmowaniu decyzji o adopcji zalecamy rodzinom z małymi dziećmi bądź dopiero planującym dzieci. Nie każdy pies czy kot może mieszkać w takim domu. Pożądane są u takiego zwierzaka określone cechy charakteru – powinien on być w miarę uważny i zrównoważony.

Adopcja przez osoby starsze: nie zalecamy również adopcji zwierząt młodych przez osoby starsze. Mogą one bowiem przeżyć swoich właścicieli. Jeśli nie mają Państwo pewności, że w takiej sytuacji Państwa bliscy zapewnią zwierzęciu dobry dom do końca jego dni lepiej jest zdecydować się na adopcję dorosłego psa czy kota, który będzie równie wdzięcznym towarzyszem.

Co jeśli pojawią się problemy? W razie ewentualnych problemów z podopiecznym zawsze staramy się służyć radą i pomocą, aby pomóc naszemu byłemu podopiecznemu i jego nowym opiekunom.

adopcja_kot

Jeśli chcesz adoptować kota – zrób 1-szy krok: wypełnij ankietę przedadopcyjną

W przypadku adopcji kota oprócz zaopatrzenia się docelowo w wyprawkę (tj. transpotrer, kuwetę, łopatkę, jedzenie, żwirek) wymagamy zabezpieczeń tj.:

  • zabezpieczenia siatką balkonu (nie chcemy, aby kot z niego wypadł – czasem to chwila nieuwagi)
  • zabezpieczenia okien (podczas spotkania powiemy dokładnie których i jakie zabezpieczenia wystarczą)

Na wizycie nie trzeba mieć wyprawki ani zrobionych zabezpieczeń. Kot trafi jednak do domu jak już wszystko będzie przygotowane na jego przyjście. Służymy oczywiście radą co warto kupić, czy też jak wykonać zabezpieczenia lub do kogo zgłosić się w tej sprawie.

Czy kot może być wychodzący? 

Z reguły wydajemy naszych podopiecznych jako niewychodzących. Od tej zasady zdarzają się jednak odstępstwa. Pod naszą opieką są czasem koty, które nie są typowymi kanapowcami, a nie możemy ich wypuścić w miejsce ich poprzedniego bytowania. Wówczas staramy się im szukać domu, w którym ktoś da im możliwość przetrzymania na początku przeprowadzki zanim docelowo swobodnie będzie mógł wychodzić czy też być kotem „przy domu”. Kot musi poczuć, że to jego nowe miejsce. Wówczas jednak staramy sie wybrać okolicę, która będzie stosunkowo bezpieczna (100% bezpieczeństwa nigdy nie da się zachować). Chcesz podarować dom kotu, który miałby wychodzić? Napisz do nas.

W razie pytań – pisz na adres: fundacja@glosemzwierzat.pl (w tytule maila wpisz imię kota, którego chcesz adoptować)

Zrób pierwszy krok do adopcji i wypełnij ankietę online (odpowiadamy na każdą ankietę):

wypelnij-ankiete-online

adopcja_piesJeśli chcesz adoptować psa – zrób 1-szy krok: wypełnij ankietę przedadopcyjną

Dobrze, abyś wiedział, że między wypełnieniem ankiety a domową wizytą przedadopcyjną zawsze jest zapoznanie z psem w miejscu jego przebywania. Może to być przytulisko, dom tymczasowy lub hotel dla psów.

Zrób pierwszy krok do adopcji:

  • Wypełnij ankietę online.
  • Masz pytania? Zadzwoń: 501 173 726

wypelnij-ankiete-online