Fundacja Głosem Zwierząt przekaż 1%
Pomóż pomagać
Dziękujemy
Darmowy Program PIT dostarcza Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych w ramach projektu PITax.pl dla OPP

CZAREK

26 lipiec 2013r.

Gościnnie udostępniamy Czarka, który został znaleziony w okolicy Czarnkowa, na pustej drodze krajowej, koło pól z dala od zabudowań. Niestety nikt z okolicznych wiosek nie przyznawał się do Czarka.
Weterynarz stwierdził, że pies ma ok 1,5 roku i jest zdrowy, ma jedynie pchły, których szybko się pozbyli. Pies od początku był bardzo przywiązany, nie odchodził od swoich wybawców daleko i był usłuchany. Jest ogólnie „przylepą”, która lubi się bawić i być głaskany. Przypomina rasę Border collie, ale jest ze trzy razy niższy. Wykazuje także cechy osobowości tej rasy – bardzo broni stada i jest podatny na szkolenie. Od początku jednak, być może z powodów swojej przeszłości Czarek często jest pobudzony i nerwowy, zwłaszcza jak wychodzą z domu. Jak nie było nas w domu Czarek wskakiwał na wszystkie meble, zrzucał co się udało i wszystko wyjadał oraz wył i posikiwał. Ogólnie szaleje na punkcie jedzenia i wciąż o nie prosi. Jak dostaje jedzenie to można jeść razem z nim z miski, jednak jeśli on je ukradnie lub znajdzie (np. na spacerze) to o nie walczy.
Behawiorysta zalecił stosowanie klatki kenelowej i psiak jest w niej zamykany kiedy domownicy wychodzą z domu (ostatnio również jak przychodzą obcy ludzie, np. sprawdzić gaz). Czarek świetnie się w niej czuje, jest zabierana również na wyjazdy, to jest jego osobista kryjówka. Tymczasowi opiekunowie od początku konsekwentnie uczyli psa odpowiednich reguł. Od początku starali się, by Czarek wiedział, że ma być psem podporządkowanym i starali się przestrzegać zasad zgodnie z zaleceniami „behawiorystów” oraz autorów książek mówiących o wychowaniu i zwyczajach psów.
Czarek jest dosyć charaternym psem i wymaga pracy zdarza się mu chapnąć człowieka, ale w określonych sytuacjach.
Neistety piesek nie nadaje się do domu z dziećmi, a w domu osoby, która go znalazła mieszka 1,5 roczna dziewczynka, dlatego piesek musi znaleźć nowy dom.
Szukamy dla niego odpowiedzialnego i dobrego domu.
Czarek lubi być z ludźmi i jak się tylko da mu trochę miłości to na prawdę potrafi się odwdzięczyć. Poza przytoczonymi powyżej sytuacjami jest generalnie usłuchanym psem – posłucha np. jak każe mu się wyjść z pokoju, czy zostawić cos co gryzie (pod warunkiem, że nie jest to jedzenie). Jest ogólnie chętny do zabawy i tulenia oraz „wierny”. Jest też bardzo inteligentny i być może dałoby się go zmienić (nie powinien jednak podejmować się tego ktoś kto ma małe dziecko).
Przyszli właściciele otrzymaliby Czarka klatkę.
Psiak jest wykastrowany, zachowuje czystość w domu.

Kontakt: anna.ekner@gmail.com