Fundacja Głosem Zwierząt przekaż 1%
Pomóż pomagać
Dziękujemy
Darmowy Program PIT dostarcza Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych w ramach projektu PITax.pl dla OPP
09 czerwiec 2012r.

W dniu 9 czerwca br. inspektorzy fundacji Głosem Zwierząt otrzymali zgłoszenie przeprowadzenia pilnej interwencji w miejscowości Brodziszewo, gmina Szamotuły.

Zgłoszenie dotyczyło złego traktowania psa, należącego do p. Ireny D., zamieszkałej w Brodziszewie, gmina Szamotuły.

Ze wstępnego wywiadu z osobą zgłaszającą interwencję (p. Sylwia M) wynikało, że pies jest w bardzo złej kondycji fizycznej, jest apatyczny, słaby a w  jego odchodach, w ostatnim czasie zauważono ślady krwi, co może wskazywać na zaawansowany stan chorobowy bezpośrednio zagrażający życiu psa. Ponadto z zeznań świadka wynikało, że pies ma ograniczoną swobodę ruchu tzn. cały czas jest on przywiązany na sznurku do kaloryfera w mieszkaniu właścicielki. Ponadto psu nie jest podawana woda, ponieważ cytując słowa właścicielki: „nie będzie wtedy sikał”. Powyższe świadek miał okazję stwierdzić, będąc wielokrotnie w domu właścicielki psa. Podczas wizyt świadek sugerował konieczność przebadania psa co spotykało się z odmową właścicielki. Dodatkowo świadek potwierdził wręcz „głodowe” porcje żywieniowe jakie były podawane psu; świadek we własnym zakresie zapewniał karmę dla psa, niestety nie miał wpływu na ilości jakie były podawane zwierzęciu. Nadmieniam, iż z opisu świadka wynikało, iż w domu właścicielki psa często nadużywa się alkoholu, w efekcie czego dochodzi do awantur, często słyszy się krzyki cytuję” nie bij psa”,  przeprowadzane tam były również interwencje z udziałem straży miejskiej w Szamotułach.

Interwencja z udziałem inspektorów Fundacji Głosem Zwierząt, odbyła się w dniu 11 czerwca br. Z uwagi na pogarszający się stan psa, inspektorki zostały wezwane przez świadka w trybie pilnym, w celu pomocy w przewiezieniu psa do kliniki weterynaryjnej. Pies został przekazany p. Sylwii M. i natychmiast przewieziony do kliniki weterynaryjnej w Szamotułach. Opinia lekarska wskazała jednoznacznie na zaawansowany stan chorobowy psa, silne niedożywienie oraz  odwodnienie (załącznik 1.)

Decyzją inspektorów na podstawie stwierdzonego, rażącego zaniedbania psa, został on odebrany właścicielowi w trybie 7.3 i przekazany pod opiekę Fundacji Głosem Zwierząt. O zaistniałym fakcie została stosownie poinformowana Policja w Szamotułach, jak również właścicielka psa. Pies został przewieziony do jednej z klinik poznańskich, gdzie aktualnie poddawany jest dalszym badaniom lekarskim.

Dodatkowo w trakcie przeprowadzanej interwencji, świadek poinformował iż nie jest to pierwszy przypadek znęcania się nad zwierzęciem przez właścicielkę psa. W przeszłości miała już miejsce interwencja przeprowadzona przez inną fundację, która również zakończyła się odebraniem psa. Niestety bliższe szczególy tej sprawy nie są nam znane, choć jesteśmy w posiadaniu zeznań świadka w tej sprawie. W mieszkaniu właścicielki psa pozostają jeszcze dwa koty.

Fundacja złoży w najbliższym czasie zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa do organów ścigania.

>>Więcej o CHILIM