Darmowy Program PIT dostarcza Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych w ramach projektu PITax.pl dla OPP
1.5 procent przekaż Fundacja Głosem Zwierząt

Pomóż pomagać

Dziękujemy

Processed by: Helicon Filter;

 

18 sierpień 2011r.  MARSZ POPARCIA DLA NOWELIZACJI USTAWY O OCHRONIE ZWIERZĄT.


Fundacja „Głosem Zwierząt” z przyjaciółmi 18 sierpnia 2011 uczestniczyła w marszu pod Sejm, pod hasłem: „Polskie zwierzęta proszą o głos na TAK”. Zebrało się kilkuset demonstrantów. Przybyliśmy, zawalczyliśmy, zwyciężyliśmy!

Marsz miał na celu udzielenie wsparcia posłom z Parlamentarnego Zespołu Przyjaciół Zwierząt, którzy przez ostatnie dwa lata walczyli o reformę przestarzałej ustawy i zdopingowanie reszty polityków by poparli nowelizację. Inicjatorem akcji było Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Zwierząt „Animals”, Fundacja dla Ratowania Zwierząt Bezdomnych „EMIR” i Fundacja Zwierząt Skrzywdzonych „Bernardyn”.

W sierpniowym skwarze przemaszerowaliśmy z transparentami Nowym Światem przez Plac Trzech Krzyży i Aleje Ujazdowskie – pod gmach Sejmu. Intencje naszej fundacji wyrażała myśl „Cierpienie zwierząt jest bezpartyjne”. Nasz wóz został oflagowany fundacyjnymi logo, i z dogiem arlekinem na pokładzie otwierał cały pochód. Za naszym samochodem tanecznym krokiem maszerowali bębniarze, których werble nadawały akcji rozgłosu.

Na marsz przybyły też czworonogi ze swoimi opiekunami. Na niejednej psiej szyi zawiązano chusteczkę „Szukam domu”. Warszawskie pupile paradowały w błękitnych apaszkach symbolizujących pokój. Fundacja „Emir” rozdała setki niebieskich baloników wypełnionych helem.

Furorę na manifestacji robił chłopczyk w T-shircie z napisem „Nie chcę dorastać w kraju, w którym nie szanuje się zwierząt”.

Pani Dorota Sumińska nie zawahała się maszerować w żelaznym łańcuchu, takim jaki wciąż jeszcze krępuje polskie psy przy budach. Pojawiły się transparenty piętnujące tę polską „tradycję” – w rzeczywistości przejaw skrajnego zacofania i okrucieństwa.

Nie zabrakło też lidera legendarnej Pomarańczowej Alternatywy (w czapce krasnala, a jakże!) – „Majora” Frydrycha z małżonką i dwoma kudłatymi przyjaciółmi.

Na spotkanie z uczestnikami marszu z sejmu wyszli m.in.: posłanka Magdalena Kochan i poseł Paweł Suski z  przewodniczącą Parlamentarnego Zespołu Przyjaciół Zwierząt Joanną Muchą, eurodeputowana Joanna Senyszyn oraz poseł Marek Suski. Politycy przynieśli psiakom wodę do ugaszenia pragnienia. W czasie całego marszu towarzyszył nam poseł Michał R. Szczerba.

W tłumie miłośników zwierząt pojawił się sam Stanisław Tym – twórca kultowego „Misia”, który zapozował z nami do zdjęcia.

Dzięki życzliwości posła Pawła Suskiego nasza delegacja była świadkiem głosowania na Sali Plenarnej Sejmu RP, w środę 18 sierpnia o godzinie 22. W głosowaniu za ustawą opowiedziało się 382 posłów, 7 było przeciw a 14 wstrzymało się od głosu.

Przed głosowaniem razem z koleżankami zaangażowanymi w tworzenie ustawy witaliśmy posłów w sejmowym holu, by przypinać im błękitne kotyliony z napisem „Polskie zwierzęta proszą o głos na TAK”. Dziękujemy posłom za sympatyczne przyjęcie. Politycy dostali również tomiki wierszy „Okruchy cierpienia” wydane przez Fundację dla Ratowania Zwierząt Bezdomnych „EMIR”.

Pod warunkiem zatwierdzenia nowelizacji ustawy przez Senat i Prezydenta RP, od 1 stycznia 2012 będą obowiązywać m.in.  następujące przepisy.

1. Zaostrzenie kar za znęcanie się nad zwierzętami – do 3 lat więzienia, (było do dwóch)

2. Kara grzywny za znęcanie się – do 100 tysięcy złotych.

3. Kto będzie się znęcał nad zwierzęciem, straci prawo do posiadania zwierząt na okres od roku – do 10 lat. W przypadku skazania za znęcanie się nad zwierzęciem, sąd będzie orzekał przepadek zwierzęcia, jeśli sprawca był jego właścicielem. Sąd może także zakazać wykonywania zawodu lub prowadzenia działalności wymagających zezwolenia, które są związane z wykorzystywaniem zwierząt.

4. Gminy będą opracowywały co roku program opieki nad zwierzętami bezdomnymi, m.in.: zapewnienie im miejsca w schronisku, sezonowe dokarmianie, a także sterylizację lub kastrację.

5. Zakaz odstrzału błąkających się na terenach łowieckich psów i kotów przez myśliwych.

6. Zakaz trzymania psów na łańcuchu dłużej niż 12 godzin na dobę. Łańcuch musi mieć co najmniej 3 metry długości.

7. Zakaz handlu psami i kotami na targowiskach i w sklepach.

8. Zakaz rozmnażania zwierząt w celach handlowych poza zarejestrowanymi hodowlami – likwidacja pseudohodowli.

9. Zakaz sprzedaży ryb bez odpowiedniej ilości wody.

10. Zakaz obcinania psom uszu i ogonów ze względów estetycznych – tzw. kopiowania.

11. Zakaz uboju zwierząt innych niż gospodarskie.

12. Zakaz zoofilii czyli wykorzystywania zwierząt w celach seksualnych.

Dzięki wysiłkowi polityków z Parlamentarnego Zespołu Przyjaciół Zwierząt oraz organizacji pro-zwierzęcych z którymi posłowie konsultowali nowelizację, Polska zrobiła milowy krok w kierunku polepszenia sytuacji „braci mniejszych”. Nie czas jednak spoczywać na laurach, wiemy że i tę ustawę trzeba będzie doskonalić

.Fundacja „Głosem Zwierząt” dziękuje przybyłym z całego kraju organizacjom za pomoc i współpracę, a sympatykom fauny za aktywną postawę.

Pamiętajmy, że szacunek do zwierząt jest miarą człowieczeństwa!


Joanna Rozmiarek