Zastanawiasz się czy przygarnięcie zwierzęcia z fundacji to skomplikowany proces? Boisz się nadmiaru formalności? Nic bardziej mylnego! Adopcja zwierzęcia z fundacji jest przyjaznym doświadczeniem.
Adoptuj zwierzakaOdpowiedzialna adopcja psa lub kota z fundacji przebiega w kilku prostych krokach.
Odpowiedz na kilka łatwych pytań, abyśmy wiedzieli jakie kwestie warto omówić podczas spotkania.
W zależności od potrzeb danego zwierzęcia, spotykamy się u Ciebie w domu lub w schronisku, by lepiej się poznać i porozmawiać. Czasem spotykamy się kilka razy, by i zwierzak Cię poznał.
Ostatnim punktem odpowiedzialnej adopcji jest pisemne zobowiązanie się do należytej opieki nad zwierzęciem.
Zwierzęta w naszej fundacji przebywają pod stałą opieką doświadczonych lekarzy weterynarii. Adoptując z fundacji masz pewność, że Twój zwierzak jest regularnie badany, a jeśli jego wiek i stan zdrowia pozwalają – wykastrowany, zaszczepiony, odrobaczony.
Adoptując z fundacji, nie dostajesz „kota w worku”. Przed adopcją poznasz charakter, temperament i indywidualne potrzeby wybranego podopiecznego. A co najważniejsze, dowiesz się o jego stanie zdrowia. Niektóre psy i koty wymagają podawania leków, inne specjalistycznej karmy – dowiesz się o tym od nas, abyś mógł podjąć przemyślaną decyzję o odpowiedzialnej adopcji.
Większość zwierząt przeznaczonych do adopcji jest zdrowa, zaszczepiona, zachipowana, odrobaczona, wykastrowana, posiada testy na FIV i FeLV (w przypadku kotów) i książeczkę zdrowia.
W przeciwieństwie do kupna zwierząt z hodowli, adopcja psa lub kota z fundacji jest całkowicie darmowa. Nie pobieramy żadnych opłat. Wiemy, że w związku z adopcją czeka Cię koszt wyprawki i przygotowania mieszkania na nowego domownika. Ewentualne wsparcie finansowe fundacji ze strony adoptujących jest całkowicie dobrowolne.
Zobacz zwierzaki do adopcjiDobrej jakości, odżywcze, świeże i w odpowiedniej ilości. Niezależnie od tego, czy zamierzasz karmić psa karmą mokrą, czy suchą – nie idź na łatwiznę i nie kupuj budżetowej, dostępnej w supermarkecie. Dobierz odpowiednią karmę dla swojego psa sprawdzając wcześniej jej skład, a jeśli masz czas i możliwość – rozważ, czy nie warto byłoby przygotowywać dla niego posiłków samodzielnie. W myśl zasady – przez żołądek do serca.
Przynajmniej jedna na wodę i kolejna na jedzenie. Miski muszą być dobrane odpowiednio do wielkości psa, nie mogą mu uciekać po podłodze ani podskakiwać podczas wylizywania. Ustaw je w takim miejscu, w którym Twój pies będzie mógł jeść i pić w spokoju.
Naturalne gryzaki stanowią uzupełnienie codziennych posiłków, a także pozwalają psu zająć się czymś samodzielnie, jednocześnie zaspokajając naturalną potrzebę gryzienia i żucia. Należy unikać wszystkich sztucznych gryzaków, do produkcji których używa się klejów i barwników – im coś mniej przetworzone w procesie produkcji, tym lepsze.
Lekka i delikatna materiałowa obroża jest tym, czego Twój pies potrzebuje podczas codziennych spacerów. Obroża musi być dobrze dopasowana, co nie oznacza, że musi być zapięta bardzo ciasno, wystarczy, żeby nie zsuwała się z psiej głowy. Do obroży można przypiąć tzw. adresówkę z numerem telefonu właściciela, ale taką która nie będzie dzwonić psu nad uchem. Ważne, żeby pamiętać o zdejmowaniu obroży po spacerze – pies nie musi spędzać w niej całego swojego życia.
Podobnie do obroży powinna być możliwie lekka i delikatna oraz dopasowana do wielkości psa. Nie może być też zbyt krótka, aby nie ograniczać psu możliwości swobodnego poruszania się w czasie spaceru. Zrezygnuj ze smyczy rozciąganych, na nich pies zawsze będzie ciągnął.
Nie będzie tu zaskoczeniem, że legowisko powinno być odpowiednio dobrane do wielkości psa. Legowisko ma być miejscem odpoczynku, więc nie dość, że odpowiednio duże, powinno też być wygodne i położone w takim otoczeniu, do którego pies będzie chciał chodzić, aby odpocząć. Nie układa się legowisk pod telewizorem, na środku pokoju, czy w ciągach komunikacyjnych, aby zapewnić psu możliwość komfortowego odpoczynku nie tylko wtedy, gdy właścicieli nie ma w domu. Wycieraczka, ręcznik czy kocyk to nie legowisko. Dobrym pomysłem jest zapewnienie psu więcej niż jednego miejsca do odpoczynku.
Każda wyprawka to indywidualna sprawa. Przyszły opiekun zawsze musi być zaopatrzony przed przybyciem kota w: jedzenie, miseczki, żwirek, kuwetę, łopatkę do żwirku, transporter, zabawki czy też mieć odpowiednio zrobione zabezpieczenia. Doradzimy Ci co kupić w zależności od tego co kot je i z czego lubi korzystać. Po co masz kupować wędkę z piórkami, jeśli wiemy, że np. dany kot boi się piórek? Powiemy Ci z jakiego żwirku lubi korzystać, jaka kuweta mu będzie odpowiadać. Podczas wizyty przedadopcycyjnej pomożemy dobrać dla kota odpowiedniego dla Ciebie i przekażemy wszystkie informacje o nim jakie posiadamy na dany moment. Jeśli wiemy to nawet to jakie powierzchnie lubi drapać (np. pionowe, poziome) czy też gdzie lubi spać.
Doradzimy, jaką karmę preferuje dany kot. Podczas wizyty doradzimy jak najlepiej go żywić, aby dieta była zbilansowana i nie obciążająca. Niektórzy nasi podopieczni są na specialistycznej karmie.
Dostępne są różne rodzaje – bentonitowy, drewniany, kukurydziany. Jest również silikonowy, ale go nie polecamy, ponieważ jest mało wydajny, kuweta nigdy nie jest w 100% czysta. Z naszej obserwacji wynika też, że koty częściej przy nim mają problemy z wpadkami poza kuwetowymi. Warto sprawdzić, który typ najbardziej odpowiada kotu, którego chcesz adoptować. W kociarni stosujemy żwirek Cat’s Best Original, który świetnie się zbryla, jest wydajny i świetnie niweluje zapach. Natomiast w domu tymczasowym może się zdarzyć, że dany kot korzysta z innego żwirku.
Miska na jedzenie: najlepiej ceramiczna, ponieważ są łatwe do czyszczenia i stabilne. Plastikowe miski mogą powodować alergie.
Fontanna na wodę: zachęci kota do picia większej ilości wody, co jest ważne dla zdrowia nerek.
Kupienie fontanny nie jest jednak obowiązkowe.
Koty mają swoje preferencje również w kwestii zabawek. Niektóre uwielbiają wędki, myszki, a inne wolą bawić się piłeczkami czy też zwykłą zwiniętą folią. Zabawki stymulują ich naturalny instynkt łowiecki, a także zapewniają rozrywkę. Jeśli tylko wiemy, doradzimy Ci jakie preferencje ma kot, którego chcesz adoptować.
Wybierz kuwetę odpowiednią do wielkości kota i miejsca, jakie masz w domu. Możesz wybrać kuwety otwarte, kryte. Nie rekomendujemy kuwet automatycznych – ważne, żebyś miał kontrolę nad tym czy kot się załatwia i mógł to kontrować. Ilość moczu, kupa dużo mogą powiedzieć o zdrowiu Twojego podopiecznego. Koty mają różne preferencje, dlatego na początek sprawdzi się klasyczna, odkryta kuweta. Pamiętaj, nie może być mała. Najlepiej jak jest na półtorej długości kota. Lepiej wybrać większą niż za małą.
Drapaki dla kota różnią się kształtem, wielkością oraz funkcjonalnością. Istnieją pionowe, poziome, narożne (ścienne), piętrowe czy też z półkami/hamakami czy też nawet modułowe, które różnie można konfigurować. Wybór odpowiedniego drapaka zależy od miejsca, które możesz na niego przeznaczyć, oraz preferencji kota. Istotne, aby był on stabilny.
Każdy rodzaj drapaka spełnia nieco inną funkcję, ale wszystkie służą zaspokojeniu naturalnej potrzeby drapania i rozciągania. Wybierając drapak, warto zwrócić uwagę, na to jak Twój przyszły kot lubi się bawić i odpoczywać.
Transporter jest niezbędny do bezpiecznego przewożenia kota – do weterynarza lub podczas podróży. Nie zawsze najdroższy transporter jest najlepszy. Również doradzimy jaki najlepiej sprawdza się u nas podczas codziennego użytkowania. Zazwyczaj polecamy plastikowe transportery trixie, które łatwo można przechowywać, czyścić i otwierać u weterynarza. Natomiast, jeśli masz inny transporter (np. materiałowy, wiklinowy) nie stoi to na przeszkodzie do adopcji kota. Ważne, aby kot miał komfort i mógł jeździć bezpiecznie.